Otelimiz Dataça’nın en eski otellerindendir. Hotel Tropicana, Beyhan Hanımın eseridir. Altmışlı yıllarda, henüz yirmili yaşlardayken Giresun dar gelir nam-ı diğer Lady Boss’umuza. Çıkar yollara. Dünyayı gezer. Yolu Las Vegas’a düşer. Hotel Tropicana’da kalır bir kaç gün. Sonra doğru Japonya ve başka ülkeler. Bavul ticareti de yapar bu ara.

Derken yetmişli yıllarda bir dönem Avşa’da lokanta işletir eşiyle birlikte. Sonra bir gün, hiç bilmediği, daha önceden adını bile duymadığı Datça’ya yolu düşer. Neden mi düşer? Düşer işte. Marmaris’e gezmeye gelmiştir. Rüzgar da onları Datça’ya atmıştır. Önce şimdiki otelin yanındaki eve bir görüşte aşık olur. Fazla düşünmeden, hesap kitap yapmadan evi hemen satın alır. Tekrar Avşa’ya dönmüşse de aklı Datça’da kalır. Derken, 1977’de evin önündeki arsayı da satın alıp bugünkü Oteli yaptırır.

Beyhan Hanım uzunca bir süre Hotel Tropicana’yı işletmiştir. O, özellikle gençliğini yaşadığı dönemde,  bir kadın olarak kendi kaderini kendi çizen az sayıdaki kadınlarımızdan biridir. Ne girişimci ruhuna gem vurmuştur ne de özgürlüğüne vurdurtmuştur.
 
Şimdi aşık olduğu evin terasında oturup kahvesini yudumlarken, Otelde yaşadığı güzel günleri hatırlamaya çalışmakta, arasıra yüzünde nedenini söylemediği bir gülümseme belirmektedir. Olsun, söylemesin. Yeter ki hep gülümsesin.